Praktyki studenckie - www-rytlewski

Idź do spisu treści

Menu główne:

Praktyki studenckie

______________________________________________________________________________

 

Dokumenty praktyk zawodowych

Zasady  organizowania i zaliczania praktyk dyplomowych w roku akademickim 2013/2014
Informacja dla studentów III roku

 

1.    W roku akad. 2013/2014 studenci III roku są obowiązani do odbycia w okresie wakacji 4 tygodniowych praktyk zawodowych (co najmniej 160 godzin pracy w czasie nie krótszym niż 4 tyg.).  Praktyki powinny być przede wszystkim związane z kierunkiem studiów. Zaleca się ich powiązanie również z pracą dyplomową.

2.    Zaleca się, aby miejsce (zakład pracy) i program praktyk uzgodnione były z promotorami prac dyplomowych, kierując się założeniami i zakresem prac dyplomowych tak, aby w jak największym stopniu osiągnąć założone cele pracy dyplomowej. Natomiast termin odbycia praktyki określony powinien być w oparciu o ustalenia dokonane przez studentów podczas wstępnych rozmów w przedsiębiorstwach. Pierwszy dzień praktyki powinien przypaść w poniedziałek, a ostatni - w piątek. Uwzględnione muszą tu być nie tylko wytyczne organizacji roku akademickiego, ale również możliwości przyjęcia studentów na praktykę przez przedsiębiorstwa. Uzgodnienie praktyki w wybranym przedsiębiorstwie potwierdzone powinno być pieczęcią w Karcie Praktyk Zawodowych, którą pobrać można w dziekanacie. W wyborze przedsiębiorstwa najważniejsze jest zachowanie zgodności prac wykonywanych przez studenta z kierunkiem studiów.

3.    Na okres praktyki odbytej w kraju studenci zostaną ubezpieczeni od NNW. Natomiast w przypadku praktyk zagranicznych muszą ubezpieczyć się od NNW osobiście w dowolnym towarzystwie ubezpieczeń. W takim wypadku, wymagane jest dołączenie do Karty Praktyk Zawodowych kserokopii polisy ubezpieczenia NNW na okres praktyki. Honorowane są wcześniejsze ubezpieczenia NNW zawarte poprzez dziekanat lub indywidualnie przez studentów, o ile ich warunki obejmują praktyki zawodowe. Dziekanat - na podstawie danych z Karty Praktyk Zawodowych - przygotowuje wtedy umowę o organizację praktyki i przesyła ją do podpisania do przedsiębiorstwa (zakładu pracy). Czynności w przedsiębiorstwach prowadzące do podpisania umowy studenci załatwiają osobiście. Wszystkie sprawy organizacyjne związane z organizacją praktyk powinny być zakończone do 16 maja 2014 r.

4.    Zgłoszenie się studentów do zakładu pracy na praktykę oraz szkolenie bhp musi być potwierdzone odpowiednim wpisem w Karcie Praktyki Zawodowej.

5.    Po zakończeniu praktyki studenci opracowują krótki raport z jej przebiegu w Karcie Praktyki Zawodowej, zwracając szczególną uwagę na wykonane prace, opracowane projekty oraz nabyte umiejętności. W przypadku większych opracowań (np. zebrania materiałów do pracy dyplomowej, które należy przedstawić promotorowi) można je wymienić w specjalnym wykazie raportu. Raport musi być potwierdzony przez opiekuna praktyki zawodowej w przedsiębiorstwie/zakładzie pracy.

6.    Zakład pracy powinien wypełnić zaświadczenie o jej odbyciu w Karcie Praktyki Zawodowej Dyplomowej. Musi ono być potwierdzone przez kierownika przedsiębiorstwa (zakładu pracy). Dokonuje on również oceny jej przebiegu i określa stopień zrealizowania programu.


8.    Zaliczenia praktyk dokonuje Wydziałowy Kierownik Praktyk Zawodowych w terminie wyznaczonym przez Dziekana, na podstawie rozmowy zaliczającej i kompletu prawidłowych zapisów w Karcie Praktyki Zawodowej. W roku akad. 2013/2014 praktykom zawodowym przydzielono 4 pkt. ECTS. Zaliczenie praktyk jest odnotowywane w protokole.

9.    Wyjaśnień w sprawie organizacji i zaliczania praktyk zawodowych udzielają: dr inż. R. Rytlewski (tel. 58 347 1379, p. 240a, wtorek
godz. 13-14 (ewentualnie środa godz. 12-13) oraz Dziekanat. Informacje o praktykach są zamieszczane również na stronie internetowej Wydziału Mechanicznego PG (http://www.mech.pg.gda.pl/o-wydziale/pracownicy/rytlewski-rajmund/ ).

Dokument zmieniony: 03.02.2014 r.


 

______________________________________________________________________________________________________________________


 

Procedura organizacji praktyk zawodowych w roku 2014



1.    Pobrać w dziekanacie Kartę Praktyk Zawodowych (KPZ).

2.    Zaleca się, aby student z Kartą Praktyk Zawodowych zgłosił się do promotora pracy dyplomowej i dokonał z nim ustaleń miejsca jej odbycia i programu praktyki (nie jest to obowiązkowe). W przypadku opóźnień w wydaniu prac dyplomowych przez Katedry, należy jedynie dopilnować, aby charakter praktyki był zgodny z kierunkiem studiów lub specjalnością.

3.    Z KPZ należy zgłosić się do wybranego / wskazanego przedsiębiorstwa celem uzgodnienia terminu i warunków odbycia praktyki. Czynności te powinny być potwierdzone pieczęcią przedsiębiorstwa na KPZ (pieczęć z nazwą i adresem przedsiębiorstwa).

4.    W przypadku praktyk odbywanych za granicą, na okres praktyki zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW w dowolnym zakładzie / towarzystwie ubezpieczeniowym, przy czym uznawane są wcześniej zawarte ubezpieczenia NNW (np. ubezpieczenie wykupione poprzez dziekanat WM PG, ubezpieczenie w ramach karty Euro<26 itp.)

5.    KPZ wraz z kserokopią polisy ubezpieczenia NNW (tylko dla praktyk zagranicznych) oddać w dziekanacie,  gdzie w oparciu o dane studenta i ww. uzgodnienia przygotowana będzie umowa dotycząca praktyki.

6.    Odebrać 2 egz. umowy i KPZ z dziekanatu i doprowadzić do podpisania umowy przez przedsiębiorstwo (lub zlecić wysłanie umowy pocztą przez dziekanat).

7.    Przed rozpoczęciem praktyki zwrócić 1 egz. podpisanej umowy do dziekanatu. Ten etap procedury powinien być zakończony do dnia 16.05.2014 r.

8.    W wyznaczonym terminie odbyć praktykę.

9.    Po odbyciu praktyki sporządzić raport z jej przebiegu oraz dopilnować, aby przedsiębiorstwo wypełniło zaświadczenie o odbyciu praktyki w KPZ. Zaświadczenie musi być podpisane przez kierownika przedsiębiorstwa.

11. Zgłosić się na rozmowę i złożyć KPZ Wydziałowemu Kierownikowi Praktyk Zawodowych (dr inż. Rajmund Rytlewski, p. 240 A bud. WM) do zaliczenia praktyki, co odnotowywane jest w KPZ i protokole. Obowiązuje tu termin: będzie wyznaczony przez dziekana. W roku akad. 2012/2013 praktykom zawodowym nadano 4 pkt. ECTS
 

Dokument zmieniony: 02.02.2014 r.                                        

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego